Otsi
 

Uudised

Marko Sildoja: “Hommikusööki ei tohi vahele jätta, see peab olema päeva kõige kaloririkkam toidukord”

30.09.2014

Marko-SildojaMeie personaaltreener Marko jagab lihtsaid kuid tõhusaid nippe, kuidas oma toitumist korrastada ning saavutada ühtlane energiatase kogu päevaks.

Viimasel ajal on paljud inimesed minu käest küsinud lihtsaid soovitusi tervislikuks toitumiseks. Tahetakse teada, mida teha, et keha rasvaprotsent väheneks ja enesetunne oleks hea.
Kellelegi ainuüksi sügavalt silma vaadates ma rasvumise või halva enesetunde põhjusi öelda kahjuks ei oska. Nende teada saamiseks tuleb kellaajaliselt kirja panna nädala jooksul kõik toidu- ja joogikorrad, nende kogused ning treeningud. Sellisest analüüsist tihti selgub, et süüakse küll tervislikult, aga paraku valel ajal ja valesid toiduaineid koos. Neist, lihtsalt korrigeeritavatest toitumisvigadest me siinkohal natuke räägimegi, et ka teised saaksid sääraseid vigu vältida ning selle kaudu püsiks terve päeva lõikes vaim ergas ja keha täis energiat.

Hommikusöök peab olema kaloririkas
Vähe sellest, et hommikusööki ei tohi vahele jätta, peab see olema päeva kõige kaloririkkam toidukord. Hästi tasakaalustatud hommikusöök tagab teotahtelise olemise ja terava mõistuse kogu ennelõunaks. Selleks peab söök koosnema toitainetest, millest moodustatakse ajule vajalikke motivatsiooni, erksust ja energilisust tekitavaid ajukemikaale. Ainuüksi toiduga saab päris palju mõjutada seda, kas me oleme aktiivsed või jääme uniseks.
Hommikusöögist oleneb ka see, milliseid toiduvalikuid me teeme päeva jooksul. Kehvasti valitud hommikusöök tekitab isusid, mis panevad suurema tõenäosusega haarama hiljem maiustuste ja muu ebatervisliku toidu järele.

Kõht tuleb korralikult täis süüa
Selleks, et vastavaid ajukemikaale soodsas suunas mõjutada, võiks süüa hommikul muna, liha, kala, juustu, võid, köögivilju, marju, pähkleid ja seemneid. Näiteks võib süüa ühel hommikul peekonit ja pähkleid, järgmisel rasvast kala salatiga, kolmandal omletti, neljandal loomaliha ja kõrvitsaseemneid, viiendal keedumune taluvõiga, kuuendal avokaadot ja sealiha jne. Kindlasti peab vältima ühekülgset toitu ja alati tuleb kõht korralikult täis süüa.
Juhul kui on soov olla energiline ka pärastlõunasel ajal, siis tuleks lõunasöögil juhinduda suhteliselt samadest reeglitest ehk süüa rohkelt köögivilju ja liha, kala või linnulihatooteid.
Mõnel skeptilisemal inimesel soovitan teha lihtsa katse: ühel päeval sööge lõunaks loomalihalõik salatiga ja teisel päeval pasta Bolognese ning siis võrrelge, kummal päeval peale lõunat silm vägisi kinni vajub ja kummal päeval pea lõikab ning energiatase on kõrgel.

Õhtul sööge rohkem süsivesikuid
Mida lähemale jõuab õhtune aeg, seda rohkem tuleks süüa süsivesikuid. Neist saame ehitusmaterjali selliste ajukemikaalide tootmiseks, mis kutsuvad esile unisust ja lõõgastust. Hea ja sügav uni on aga üks olulisemaid tegureid tugeva tervise ning kauni keha saavutamisel. Õhtusel toidukorral võib lisaks väherasvasele lihale ja kalale tarbida mõõdukalt riisi, kartuleid jm süsivesikuid.
Tuleks jälgida, et pärast treeningut olev toidukord sisaldaks valke ja süsivesikuid – need aitavad treeningust paremini taastuda. Sobivad näiteks kohupiim marjadega, banaan ja jogurt, pruun riis ja liha.

Toitumiskava küsige personaaltreenerilt
Need olid üldised soovitused, mis sobivad väga paljudele. Alati esineb erandeid (suur ülekaal, mingi toitaine talumatus, haigus jne), mille puhul tuleb toitumist asjakohaselt korrigeerida. Isiklike soovituste saamiseks tasub ühendust võtta personaaltreeneriga, et üheskoos üle vaadata toitumine.

Marko Sildoja
personaaltreener

 

Jalus